UA

Українсько-литовський проект «Орнаментика етнографічного текстилю Західної України та Литви: універсальні й унікальні параметри»

02 листопада 2018 р.

17 — 20 вересня 2018 р. у межах реалізації українсько-литовського проекту «Орнаментика етнографічного текстилю Західної України та Литви: універсальні й унікальні параметри» відбулась зустріч учасників проекту з відділу народного мистецтва Інституту народознавства, Каунаського технологічного університету і працівника Музею народного побуту Литви у с. Румшишкєс. Українські та литовські вчені відвідали Музей історії Малої Литви у Клайпеді та Музей у Крєтінзі, у яких досліджували етнографічні збірки музеїв. У результаті було відзначено паралелі між литовськими та українськими пам’ятками, зауважено самобутню орнаментику окремих предметів. Окрім того, у м. Паланга пройшов науковий семінар, на якому розглядалися особливості експонатів, опрацьованих у музейних фондах Західної України та Литви, а також узгоджувались принципи підготовки спільних публікацій та планувалась подальша робота над проектом.
 Наступний етап пройшов 22 — 25 жовтня 2018 р. у музеях м. Львова та м. Радивилова Рівненської області. Дослідження тривало у музеї та майстерні народного ткацтва «Легенди Волині» за сприяння голови громадської організації «Центр дослідження і відродження Волині» Володимира Дзьобака. В ході цього дослідження вчені ознайомилися з принципами роботи майстерні, її цілями та завданнями. Зокрема, майстерня бере участь у відродженні унікального волинського серпанку, створює копії окремих компонентів та ансамблів народного вбрання Волині та Полісся. Учені з України та Литви опрацювали етнографічну колекцію музею, у тому числі предмети домашнього текстилю, компоненти народного вбрання, художні вироби з дерева.
Із експозицією Радивилівського районного історичного музею учасників спільного українського-литовського проекту познайомила працівниця музею Аліна Дузінська при активній участі директора музею Олесі Шикало.
 У м. Львові дослідники вивчали збірки Музею народної архітектури і побуту у Львові ім. Климентія Шептицького та Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. Було проаналізовано артефакти з Полісся, Волині, Підгір’я та Буковини. Учені працювали над вивченням особливостей українського та литовського народного ткацтва, акцентуючи на універсальних параметрах, притаманних народному мистецтву обох країн.
 Особливу подяку за сприяння та допомогу учасники проекту висловлюють директору Музею народної архітектури і побуту у Львові ім. Климентія Шептицького Роману Назаровцю, заступнику директора музею Сергію Ципишеву, головному хранителю фондів Руслану Сірому, працівникам фондів, зокрема, Любі Сварник та  Мар’яні Кардаш; директору Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігорю Кожану, заступнику директора Оксані Білій, завідувачу відділу народного мистецтва Любаві Собуцькій; голові громадської організації «Центр дослідження і відродження Волині» Володимиру Дзьобаку; директору Радивилівського краєзнавчого історичного музею Олесі Шикало, працівниці музею Аліні Дузінській.
Робота над двостороннім проектом фінансується Міністерством освіти та науки України та Науковою радою Литви.
 
 
 
Учасники проекту в Музеї м. Крєтінга. Зверху вниз, зліва на право: д.т.н. Аудронє Рагайженє, д.т.н. Дайва Мілашенє, д.т.н. Жанета Рукуйженє, Вінгаудас Балтружайтіс, к.м. Олег Болюк, Тетяна Куцир, к.м. Людмила Герус, к.м. Олена Козакевич, д.м. Олена Никорак, Еріка Ненартавічютє, д.т.н. Еглє Кумпікайтє, к.м. Олена Федорчук.
 
 
 
 
 
 
Українські та литовські дослідники в оранжереї Музеї Крєтінги. Зверху вниз, зліва на право: к.м. Олена Козакевич, Тетяна Куцир, д.т.н. Еглє Кумпікайтє, д.м. Олена Никорак, к.м. Людмила Герус, керівник етнографічного відділу Музею Крєтінги Нійолє Васіліаускєнє, Вінгаудас Балтружайтіс, д.т.н. Дайва Мілашенє, к.м. Олена Федорчук, к.м. Олег Болюк, д.т.н. Жанета Рукуйженє, д.т.н. Аудронє Рагайженє.
 
 
 
 
 
Учасники проекту біля Радивилівського районного історичного музею. Зверху вниз, зліва на право: к.м. Олена Козакевич, к.м. Олена Федорчук, к.м. Людмила Герус, працівниця музею Аліна Дузінська, Еріка Ненартавічютє, Вінгаудас Балтружайтіс, д.м. Олена Никорак, д.т.н. Еглє Кумпікайтє, д.т.н. Дайва Мілашенє, д.т.н. Жанета Рукуйженє, Василь Романів, Тетяна Куцир
 
 
 
 
 
 
Литовські та українські вчені на сходах Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. Зверху вниз, зліва на право: Тетяна Куцир, д.т.н. Жанета Рукуйженє, д.т.н. Еглє Кумпікайтє, к.м. Олена Федорчук, к.м. Олена Козакевич, к.м. Людмила Герус, д.т.н. Дайва Мілашенє, д.м. Олена Никорак.
 
 
 
 
 
Дослідження українського народного текстилю з фондів Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького. На світлині зліва направо: д.т.н. Дайва Мілашенє, к.м. Олена Козакевич, к.м. Олена Федорчук, завідувач відділу народного мистецтва Любава Собуцька.