Відділ етнології сучасності – науковий підрозділ Інституту народознавства НАН України, який здійснює фундаментальні дослідження в ділянці етнології та суміжних дисциплін в Україні й за кордоном.
Доглибне дослідження основ функціонування української національної культури, чинників і механізмів її формування, збереження, розвитку та змін в умовах новочасних етнокультурних та соціально-політичних трансформацій.
Історична динаміка етнокультурних, етносоціальних, релігійних процесів в Україні, на теренах українського етнічного зарубіжжя і в діаспорі; стан збереження, тяглості, трансформації явищ традиційно-побутової культури у добу новітніх етнокультурних, геополітичних і глобалізаційних змін; історія і сучасний розвиток української народознавчої науки та ін.
Як структурна одиниця академічної установи, відділ етнології сучасності існує з 2001 р. Підрозділ створений на основі відділу етнографії, який від 1940 р. є невід’ємною частиною львівського центру української народознавчої науки та етнографічного музейництва (Державний етнографічний музей, Музей етнографії та художнього промислу, Львівське відділення Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії ім. М. Рильського, Інститут народознавства НАН України).
Упродовж шести десятиліть у відділі етнографії працювало багато визначних учених, доробок яких є вагомим внеском в українську народознавчу науку ХХ ст. У різний час тут творили Роман Гарасимчук, Катерина Матейко, Любов Суха, Савина Сидорович, Степан Макарчук, Роман Кирчів, Ярослав Дашкевич, Зоріана Болтарович, Неоніла Здоровега, Таїсія Гонтар, Євгенія Сявавко, Галина Стельмащук, Мирослав Мороз, Григорій Дем’ян та ін. Ряд поважних учених (Ганна Горинь, Оксана Сапеляк, Ярослав Тарас, Роман Кісь та ін.) продовжили свою плідну наукову працю у відділі й після його реорганізації у відділ етнології сучасності.
За період від 1992 до 2023 рр. співробітники відділу етнографії та етнології сучасності Інституту народознавства НАН України опублікували багато ґрунтовних народознавчих праць, зокрема й понад 70 індивідуальних монографій. Крім того, стали співавторами, редакторами, упорядниками низки інститутських наукових, навчальних, енциклопедичних видань, організаторами й учасниками численних народознавчих експедицій у різні регіони України, зосібна й на терени радіаційно забруднених районів Полісся. Співробітники відділу також проводили наукові дослідження за кордоном (Молдова, Польща, Аргентина та ін.), вивчаючи історію і сучасне етнокультурне буття зарубіжного українства.
Впродовж останніх років співробітники відділу працюють над виконанням наукових робіт в рамках його комплексних планових наукових тем «Трансформаційні процеси традиційної культури українців: сучасна дискусія глобального та національного» (2016–2020), «Ідентифікаційні процеси у сучасній етнокультурі України» (2021–2025). Завершується робота над підготовкою до видання колективної монографії «Покуття. Історико-етнографічне дослідження», у 2013–2017, 2021 рр. проведено експедиційні польові дослідження на теренах Покуття, в 2018–2019 – на Бойківщині. Активною є співпраця учених із українськими громадськими організаціями, освітніми, музейними, бібліотечними установами, засобами масової інформації, зарубіжними науковими і культурними осередками (Центр етнології Національної академії наук Молдови, українська громада ім. Петра Могили в Молдові та ін.).
Станом на 2023 р. у відділі етнології сучасності працюють тринадцять науковців – 1 доктор та 11 кандидатів наук. У кожного з них – багаторічний досвід невтомної наукової праці, своєрідне бачення нових дослідницьких горизонтів та безцінні здобутки на ниві пізнання традиційної й новочасної культури українського народу.