Відділ історичної етнології – структурний підрозділ Інституту народознавства НАН України, який здійснює вивчення різних ділянок традиційної матеріальної та духовної культури українців, в тому числі малодосліджених, зовсім недосліджених або помилково інтерпретованих у вітчизняній етнологічній науці питань етнічної історії, міжетнічних зв’язків як окремих регіонів, так і всієї етнічної території України.

Історична довідка

Відділ історичної етнології (раніше – відділ карпатознавства) створений у 1979-му році на базі Українського державного музею етнографії та художніх промислів, підпорядкованого тоді Академії наук УРСР. Сучасну назву відділ має з 2001 р. Завідувачами відділу були відомі вчені-етнологи проф. Ю.Г. Гошко, проф. Р.Б. Сілецький, проф. М.С. Глушко, акад. С.П. Павлюк. Відділ очолює к.філол.н. М.О. Демчук. У колективі працювали відомі вчені проф. М.Л. Худаш, М.Ф. Рожко, Є.І. Сявавко, Т.О. Гонтар, М.Д. Мандибура, К.М. Кутельмах та ін. Підготовлені авторським колективом відділу праці містять цікавий фактаж про традиційну культуру українців. Ґрунтуються вони на архівних та здебільшого польових матеріалах, так як однією з форм науково-пошукової роботи співробітників відділу були і залишаються етнографічні експедиції.

Завдання відділу

Здійснення фундаментальних наукових досліджень щодо етнокультурних, етнополітичних, мовно-етнічних, історико-етнографічних та етносоціальних процесів і явищ традиційної культури реалізуються у контексті розробки комплексної теми відділу «Етнокультурні та етносоціальні процеси в Україні: традиційно-побутові практики, механізми та наслідки трансформацій» (2021-2025).

Пріоритетні напрямки досліджень відділу

І. Теоретико-методологічні питання етнічної історії, міжетнічних взаємовпливів на теренах сучасної України, а також історичних етноконтактних регіонів;

ІІ. Конкретно-наукові питання традиційної матеріальної та духовної культури українців календарно-побутова обрядовість, ознаки її національної ідентичності: національні поведінкові стереотипи людини в сім’ї та громаді; етапи формування сучасних демографічних та антропологічних процесів; особливості історії української родини та громади, їх виховних традицій; основні та допоміжні промисли, ремесла та заняття (хліборобство, тваринництво, бджільництво, тощо); традиції народного будівництва та архітектури; культові пам’ятки; традиційне харчування;  народний одяг; особливості історичної ономастики, теонімії та ін.

Наслідком фахового опрацювання вказаних та інших аспектів традиційно-побутової культури українців стала поетапна підготовка комплексних народознавчих праць, зокрема опубліковано індивідуальні монографії, наукові статті та розділи до колективних монографій, а також вкрай необхідних етнологічних видань, таких як словники.

Детальніше про історію та здобутки відділу: Конопка В. Відділ історичної етнології Інституту народознавства НАН України. Народознавчі зошити. Львів: Інститут народознавства НАНУ, 2017. № 6 (138). С. 1255–1280.

 https://nz.lviv.ua/archiv/2017-6/3.pdfhttps://nz.lviv.ua/2017-6-3/

Сьогодення відділу

У 2015 р. А.В. Зюбровський та В.М. Конопка нагороджені премією Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради талановитим ученим і спеціалістам за значні досягнення в галузі науки. У 2016 р. цією ж премією нагороджені Т.Б. Гощіцька та Г.В. Филипчук. У 2018 р. У.В. Мовна та В.М. Конопка нагороджені відзнакою (подякою за багаторічну працю та професійні досягнення) та пам’ятним значком Львівської обласної державної адміністрації.

проспект Свободи, 15

79000, місто Львів

ethnologyinstitute@remove-this.gmail.com

032 297-01-57